Danışan Onam Formu

Değerli başvuru sahibi,

Psikolojik danışma merkezinde alacağınız psikolojik destek hizmetleriyle ilgili genel kurallar, hak ve sorumluluklarınız aşağıda yer almaktadır. Lütfen dikkatle okuyunuz ve sormak istediğiniz bir şey olursa danışmanınızdan/terapistinizden bilgi alınız.

Askıda Terapi, psikolojik desteğe ihtiyaç duyan üniversite öğrencilerine sunulan bir uygulama olup, online bir şekilde gönüllülük esasına dayalı psikologlar tarafından danışanlarla gerçekleştirilmektedir.

Danışmanlarımızla gerçekleştirilecek olan psikolojik danışma/psikoterapi seansı 18-25 yaş aralığında olan herkese yönelik ve ücretsizdir.

1. Süreç

Online olarak gerçekleştirilecek seanslar ortalama 40 dakika sürer. Görüşme süresi taraflarca gerekli görüldüğü takdirde 40 dakikayı aşabilir ya da daha kısa sürebilir. Görüşmelerin zamanına, sıklığına ve kaç hafta süreceğine danışan ve danışman (ruh sağlığı çalışanı) birlikte karar verebilirler.

Danışanlar planlanan görüşmeye katılamayacaksa kendisine atanan ruh sağlığı çalışanına ve Askıda Terapi e-posta adresine destek@askidaterapi.gmail.com en az 1 gün önceden bildirmek zorundadır.

İlk randevunuza haber vermeden gelmediğiniz takdirde yardım almaktan vazgeçtiğiniz düşünüleceğinden yeniden bir randevu istiyorsanız yeniden kayıt formu oluşturmanız gerekmektedir.

Terapi devamlılık arz ettiği takdirde seanslara 2 defa haklı mazeret bildirmeden ertelerseniz terapi hakkınız son bulur.

Seans süresini etkileyebilecek gecikmeler sizden kaynaklandığı taktirde, sorumluluk size ait olup, seans süresinin uzatılması söz konusu değildir. Seans bitim süresinin belirlendiği saatte sona erer. Gecikme danışmanın elinde olmayan sebeplerden dolayı gerçekleştiğinde seans süresi belirlenen süre kadar gerçekleştirilir.

2. Gizlilik ve Sınırları

Psikolog, sizin sesinizi ve/veya görüntünüzü hiçbir şekilde kaydetmez. Seans sırasında konuşulanlar siz izin vermediğiniz sürece, servis sağlayıcılardan kaynaklanabilecek sorunlar dışında sizinle danışmanınız arasında kalacaktır.

Psikolojik danışma süresince, istediğiniz zaman yardım almaktan vazgeçme hakkınız vardır. Yardımı kendi isteğinizle sonlandırmak size hiçbir yükümlülük getirmemektedir.

Yapılan görüşmelerde Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliği gereğince gizlilik prensibine bağlı kalınmakta ve etik ilkelerle ilgili kurallar izlenmektedir.

Danışman seans sırasında elde ettiği bilgileri isim ve ayrıntıları saklı tutarak, sadece bilimsel ya da profesyonel amaçlar için profesyonel kişilerle paylaşabilir.

Psikolojik danışma süreci kapsamında belirli “istisnai durumlar” için gizliliğin sınırları bulunmaktadır. Danışmanınız tarafından bu durumlarda gizliliği bozarak belirli adımları atması zorunludur:

1.Sizin, “kendinize veya başka kişilere ciddi bir zarar verme ( örneğin kendinizin veya başkasının canına kastetme) niyetiniz/planınız olduğu yönünde,
2.Yakınınızın sizden tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalığı habersizce kapma ihtimalinin yüksek olduğu yönünde sözlü veya yazılı açıklamada bulunmanız ya da bu yönde ciddi bir izlenim vermeniz durumunda, sizi ve diğerlerini korumak amacıyla konuyla ilgili kişilere durumu bildirmesi hem genel psikolojik danışma etik ilke ve uygulama standartları hem de ülkemizdeki kanunlar (Türk Ceza Kanunu) açısından zorunluluktur.
3.Benzer bir durumda ceza ve hukuk davalarında ortaya çıkabilir; tanıklık celbi gelmesi halinde kanunen (Ceza Muhakemesi Kanunu) tanıklık yapmak zorunda kalabilir.
4.Ayrıca, sizin yararınız için psikolojik durumunuza veya psikolojik danışma sürecine ilişkin bazı bilgileri aileniz ya da sizinle ilgili kişilerle sizin izniniz doğrultusunda paylaşmayı gerekli görebilir.
5.Sonuçta hangi nedenle olursa olsun, sizinle ilgili bir bilginin başkasına açıklamam gerektiğinde, bu durumu önce sizinle görüşmesi gerekir. Hangi bilginin, kime/kimlere, ne zaman ve nasıl açıklanacağını ortaklaşa belirler ve açıklama yapabilmek için sizin sözlü veya yazılı izninizi alması gerekir.

Seans süresince seansı gerçekleştireceğiniz teknolojik araç dışındaki diğer teknolojik araçların sessize alınması ve seansı gerçekleştireceğiniz odaya açılan kapının kapalı olması gerekmektedir. Seanstan önce alkol veya ilaç kullanmayın. Bu durumların sağlanmasından siz sorumlusunuz. 

Online görüşmeyi kabul ediyorum.

Ayrıca yukarıda yazılı olan ilkeleri okudum ve onaylıyorum.