Gönüllü Danışman Onam Formu

Değerli Gönüllü Adayı,

Bu onam formu, başvurunuzun “Psikolojik Destek Ekibi” bünyesinde değerlendirilmesi durumunda geçerli olacaktır. Bu form ile gönüllü çalışma süreciyle ilgili size bilgi vermek ve karşılıklı hak ve sorumluluklarımızı bildirmek istemekteyiz. Lütfen onaylamadan önce formu dikkatlice okuyunuz.

  • Başvuru formunda ve sitemizin hakkımızda kısmında da belirtildiği gibi projenin pandemi dönemi sonrasında da faaliyetlerine devam edecektir. Uzman olarak başvurduğunuzda, projenin ilerleyen fazlarında müsaitlik durumunuza göre farklı dezavantajlı gruplar için de gönüllü uzman olarak ulaşılabilme konusunda istekli olduğunuzu kabul ve taahhüt etmiş sayılırsınız.
  • Askıda Terapi oluşumu, Gönüllü Psikolojik Destek Ekibine dahil olan uzmanlarından yönlendirilen danışana minimum 5 seanslık bir psikolojik destek sunmasını bekler. Çalışmalar online olarak yürütülecektir. Online platformun sağlıklı işleyişi, bağlantının kesintisiz olması gibi teknik önlemleri alabiliyor olmanız önemlidir.
  • Görüşme takvimi siz ve danışanınıza özeldir. Tarihler ve saatler her iki tarafında müsaitlik durumuna göre belirlenecektir, görüşme planını ayarlamaktan gönüllülerimiz sorumludur.
  • Programın ilerleyen aylarında projeden ayrılmakta isterseniz öncelikle size atanan danışanlarla ilgilenebilecek uygun bir danışman bulmanız gerekmektedir.
  • Görüşmelerde konuşulanlar danışanla sizin aranızda kalır. Ancak danışanın kendisine/bir başkasına zarar vermesi söz konusu olduğunda bu bilgiler acil durum için ismini verdiği kişi ile paylaşılabilir. Aile içi şiddet, çocuk, yaşlı, hasta, engelli ya da hayvanlara şiddet/ihmal ve istismar söz konusu olduğunda gerekli kurumlara bildirim yapma yükümlülüğünüz vardır.
  • Danışanlarla ilgili gizlilik önlemlerini almak sizin sorumluluğunuzdadır. Seans yaptığınız yerin mahremiyeti koruduğundan emin olmak, oturumların sesli ya da görüntülü kaydını almamanız ve danışanla ilgili bilgileri kimliğini saklı tutarak sadece süpervizyon sürecinde paylaşmanız önemlidir.

Bu formda belirtilen kurallar ve Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliği çerçevesinde, Askıda Terapi projesinde gönüllü olarak çalışmayı kabul ediyorum. Gönüllü olarak hizmet verdiğim tüm zaman boyunca profesyonel hatalarımdan sorumlu olmayı ve bu hatalardan Askıda Terapi oluşumunun sorumlu tutulamayacağını kabul ediyorum.